Knihy
História kníh
Zachovať myšlienky, históriu to boli hlavnými atribútmi pre vznik písma a kníh. Predchodcami kníh boli drevo, hlinené doštičky, neskôr papyrus a pergamen. Papyrus, ako i pergamen boli zlepované do pásov a uchovávané vo zvitkoch – označované rotulus a volumen.
Za najstaršiu knihu sveta sa považuje egyptský papyrus, ktorý bol napísaný pred 2000 rokov pred naším letopočtom a v súčasnosti sa nachádza vo Francúzskej národnej knižnici. Zvitky možno označiť ako prvé knižné formy. Neskôr boli zvitkové knihy nahradené ručne písanými knihami. Knihy z čias stredoveku spred 14. storočia mali a aj majú nevyčísliteľnú hodnotu, pre ručné písanie a zdobenie, resp. iluminovanie robí každú takúto knihu unikátom. Celkové zhotovenie takejto knihy predchádzalo zviazanie čistých strán do knižného bloku, nasledovalo vyzdobenie zlatom, striebrom a rôznymi drahými kovmi. Na rad prišla náročná práca skriptora – (prevažne mnísi), ktorý knihu musel olovkom nalinkovať a potom mohol začať písať, alebo prepisovať knihu. Vďaka mníchom a kláštorným knižniciam sa rozširovalo a zachovalo vysoký počet kníh. Najvzácnejšou knihou sa v čase šírenia kresťanstva stáva Biblia .
V 12. storočí bol objavený revolučný materiál – papier. Celkovo sa mení i výzdoba kníh, začínajú dominovať rôzne symboly, zvieracie a figurálne motívy. Po objavení a zostrojení vynálezu kníhtlače Johannesom Gutenbergom nastáva v histórií kníh obrovský pokrok. Pomalé a takmer nedostupné knihy sa stávajú čoraz dostupnejšími a lacnejšími. Vynález kníhtlače sa považuje za prelomový objav, vďaka ktorému sa zvýšila vzdelanostná a kultúrna úroveň v spoločnosti. Kníhtlač zmenila i dôležitosť a remesiel. Práca skriptorov sa stáva čoraz viac nepotrebnou, práca typografa zaznamenáva najväčší rozmach.
Do histórie kníh sa zapísal i francúzsky učiteľ Louis Braill a jeho špeciálny druh písma – Braillovo písmo. Písmo je určeného pre nevidiacich a slabozrakých. Ide o dvanásťbodový systém usporiadaný do obdĺžnika 2×6 bodov a funguje na princípe plastických bodov vyrazených do papiera, ktoré čitateľ vníma hmatom.
Elektronická kniha – e-kniha je knihou 21. storočia. A jej podobu – respektíve elektronický formát sa považuje za ďalšiu inováciu knihy.
Synonymum kníh je vzdelanie a kultúra. Knihy počas svojej histórie menili svoj tvar, písmo, stali dostupnejšími a bezhraničnými. Knihy sú dôležitá a neoddeliteľná súčasť našej ľudskej histórie a existencie. Vďaka knihám môžeme zachytiť naše myšlienky, nápady, návody, a rôzne pútavé príbehy. Knihy umožňujú zachovať minulosť stále živou.